Verbőczy Antal,
Keresztlevél a századvégre(Kozmosz 1983)
című posztumusz kötetének ciklusok elé tördelt verséről írok, mert egy régből-felmerült ismerős szóba hozta, mint legendát, mint az ő privát világának szerves tartozékát, s leírt egy a mostanitól eléggé eltérő verset. Emlékezetemben élt az a régi (talán valahol, de sem antológiákban, sem a kötetben) meg nem jelent változat. Ő megzenésítette, s évtizedeken át énekelte azt a szöveget amit a Lulumba utcai filmgyár egyik munkatársától kapott, amit az magyaráz, hogy az első sorok Sándor Pál, Bohóc a falon című (tán írhatom így), korszakos filmjében hallhattunk.
„Kilenc hónapra születtünk.
Anyánknak végig volt teje.
Iskolába is beírattak,
ahol a kis és nagy betűk,
a szorzótábla és az ízeltlábúak mellet
még azt is megtanultuk,
hogy Marathontól a hírnök
42 kilométert futott Milthiadész győzelmi hírével.
Nem tudjuk, mit fog följegyezni rólunk a hálás utókor,
mert még csak annyi a hír,
mit magunkról hozunk,
hogy kilenc hónapra születtünk,
anyánknak végig volt teje,
iskolába is beírattak,
s kék volt a füzet fedele.”
Zavarba hozott a levél, s kutattam, van-e írott nyoma az ő verziójának. Nem találtam. Verbőczy verseit első kézből ismertem, hallottam előadásában, s tudom, ez a vers rengeteg változáson ment keresztül, mire könyvében az adott formában elfoglalta helyét. Több vers összevonásából született. A magunk kenyerén című antológiában egy másik, önálló változat olvasható, ahol az alaphangot, a lényeget író, s a legrégebbi első négy sor nem szerepelt. A kötet összeállításánál, amit ő maga végzett, sokat beszéltünk róla, hiszen a karcsú könyv négy ciklusa elé, egyre növekedően került a vers az utolsó ciklus előtti kiteljesedésig. Ez Verbőczy egyetlen kötete (ezen kívül két mesekönyve, s egy gyerekeknek írt verseskönyve maradt ránk), amit a Hátrahagyott versek, a Kiadó részéről Rózsa Endre megrendítő sorai zárnak.
Ez, jutott eszembe a napokba írt chat-bejegyzést olvasva, s gondoltam, ne csak egy válaszmondatban; legalább a saját blogoldalamon is kapjon helyet ennek a fontos versnek a története.
KILENC HÓNAPRA SZÜLETTEM
kilenc hónapra születtem
Anyámnak végig volt teje
iskolába is beírattak
és kék volt a füzet fedele
a legkisebb lánnyal
hetvenhétszer találkoztam
aztán elfogyott a pogácsa
akkor döntöttem úgy
megölöm a sárkányt
de hozzám dörgölőzött
s kávém mellől elkérte a cukrot
tegnap megtanítottam pacsit adni
szükségletre már illemtudóan
kéredzkedik
esténként mesét olvasok neki
s nagyon jól tudja
igazság szerint hármat kívánhatnék
(Fogadjuk el az Út s az Ének
beteljesült szerelmének
a legkisebb fiút
Évmilliók vesszőfutása
pikkelyezi arcát – halak mása
a legkisebb fiú.
Batyuba kötve az út, a dal.
Batyuba kötve vidd magaddal
a legkisebb fiút!)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.